Trendleri kim belirliyor?

Merkezi Paris’te bulunan Carlin gibi trend ofislerinde tasarımcılardan, pazarlamacılardan, sosyolog ve psikologlardan, sanat eleştirmenlerinden oluşan ekipler bulunuyor. Trendlerin ortaya çıkış noktasını “yaşam tarzları” olarak ele alan bu ekipler insanların neyi, ne şekilde yaşamak istediklerinden hareketle yola çıkarak, en çok neler tüketiliyor, neler daha çok tüketilecek? sorularının cevaplarını arıyor ve trendleri ortaya çıkarıyorlar. Aynı zamanda Dünya Renk Birliği gibi, moda endüstrisinin uluslararası fuar arenasındaki lideri Première Vision gibi bir takım kuruluşlarla da fikir alışverişinde bulunuyorlar.
Genellikle iki yıl öncesinden yapılan bu çalışmalar, farklı ülkelerde yaşayan tasarımcılardan da destek alıyor. Serbest çalışan, Uzakdoğu’nun, Amerika’nın, Avrupa’nın değişik kentlerinde yaşayan bu kişiler sezonun hikayelerinin ortaya çıkacağı dönemlerde trend ofisinde bir araya geliyor, bir beyin fırtınası oluşturuyorlar.
Her biri kendi kentinin kültürünü yaşam ve tüketim alışkanlıkları ortaya koyuyor. Beyin fırtınası sonrası temalar oluşturuluyor. Önce renkleri belirleyen tasarımcılar, ardından kumaşları, dokuları, iplikleri ortaya çıkarıyor ve son olarak da formları belirliyorlar.
Dünyanın lider online araştırma ve trend analizi bilgi servisi olan WGSN moda ve stil endüstrisine hizmet veriyor. 87 ülkede 40,000 kullanıcıya ulaşan WGSN’in üyeleri arasında dünyanın birçok tanınmış markası yer alıyor. Merkezi Londra’da bulunan WGSN, ayrıca New York, Tokyo, Paris, Milano gibi bir çok moda merkezinde kurulu ofisleri ve global danışmanları ile 300 kişilik tasarım ekibine sahip. 16.000′den fazla yüklenebilir formatta clip-art ve grafik tasarımları, tüketici arastırmalari, 2 yıl ilerisine ait sezon renkleri, materyalleri ve temaları çeşitli paketlerle üyelere sunuluyor. Yılda 200 moda ve tasarım fuarına ait malzeme, her ay 7-8 farkli sehirden 10.000′in uzerinde vitrin fotoğrafı, her sezon 20.000 üzerinde defile fotoğrafı ve video çekimleri ile moda, tasarım arenasında söz sahibi olmak isteyen tüm birey ve kuruluşları yönlendiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>