Moda otoriteleri stil sahibi olmayı nasıl tanımlıyor?

Dünyada ve ülkemizde sosyal medyanın, internetin de katkılarıyla modada overdose yaşıyoruz. Kişisel stilin bu kadar öne çıktığı başka bir dönem daha geçirdiğimizi söylemek zor.

Sokak modası bloggerları altın devrini yaşıyor. Kıyafetler ve stil kişinin kendisini ifade biçimlerinden biri şüphesiz ancak üzerinde özenle çalışılan bir görüntüyü moda ya da stille ilişkilendirmek zor.


Dünya çapında stili en çok takip edilen kadınlardan Sheika Mouza ve Rihanna

Geçmiş dönemlere ait referansları tanımadan kombin yapmak, sezon trendi diye satın almak ve ardında gizli temaya bakmadan giymek rüküşlüğe doğru sürüklenmeye sebep oluyor. Sadeliği bakımsızlıkla karıştırmak, pastel renkleri cansız ve yaşlı bulmak, vücut tipine göre giyinmemekte ısrar etmek özellikle ülkemizde sık karşılaşılan stil sorunlarından.


Moda otoritelerinin gözü bu hanımların üzerinde

Burayı çözmeye çalışırken kişiyi olmadığı birine dönüştürmek, genel geçer kuralları dayatmak da faydasız çünkü tek bir aksesuarla öze dönme çabası an meselesi.

Dünya çapında moda otoritesi olarak kabul edilen editörler, tasarımcılar, modeller stil sahibi olma meselesini 1-2 basit cümleye indirgiyor. “Siz elbiseyi giyin, elbise sizi giymesin” Giydiğiniz parçaları sizin yapmayı başarın, onlara kendinize ait bir detay katın, yaratıcı olun. Ancak yaratıcılık demişken sınırlarınızı belirleyin. Stiliniz başkaları için halen anlaşılabilir/tanınır/adlandırılır olsun.”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>